Alapadatok Tápiószecsőről
Tápiószecső nagyközség Pest vármegyében, a Nagykátai járásban. Budapesttől 48 km távolságban, a fővárostól keletre, az Alföld és a Gödöllői dombság találkozásánál helyezkedik el, 38,38 km2 területével a Tápió-vidék kistérség része. Lakosainak száma 6132 fő (KSH 2024.01.01.), körzetszáma 29, postai irányítószáma 2251.
Földrajz
A település földtani alapját az 1000 méternél vastagabb homokos-agyagos pannóniai rétegek alkotják. Ezekre a rétegekre telepítették a pleisztocéni folyók a 30-50 m vastagságú hordalékot. Tápiószecső területére ÉNY-DK csapásirányú törésvonalon érkezik az Alsó- és Felső-Tápió. A két folyó felszínformáló munkája ennek a településnek a területén is nagyon jól látható. Felszínét - a két Tápió közötti területeken és a falu észak-északkeleti részein - kisebb-nagyobb homokbuckák és szélbarázdák teszik változatossá, ahol a Tápió hordalékkúpjából származó felsőpleisztocéni futóhomok az uralkodó. Folyóvizei mellett a kiemelkedő jelentőségű a halastórendszer, amely gazdag vízivilággal rendelkezik és számos madárfajnak ad otthont. Ezen természeti értékek a Tápió-Hajta Vidéke Tájvédelmi Körzet részét képezik. Az éghajlata mérsékelten meleg, mérsékelten száraz. A napsütéses órák száma évente valamivel 2000 óra alatt marad, középhőmérséklete 10.8 oC, az éves csapadékösszeg megközelíti a 600 mm-t. Az uralkodó szélirány észak-nyugati. Az erdők összterülete az elmúlt harminc évben alig változott, napjainkban 1350 Ha, amely az összterület 35,4 %-a. A művelési ágak szerinti megoszlás: 3,5% gyep; 1,6% halastó; 1% kert; 0,9% nádas; 34,4% szántó; 1,6% szőlő, 21,6% kivett terület.
Épített emlékek
A település legrégebbi épülete az 1790 óta álló, Szent Miklós püspök tiszteletére felszentelt római katolikus templom, és a hozzá kapcsolódó parókia épületegyüttese. Látnivalók között említendő a Hevesy-kastély, amely a nagyközség nyugati részén, Magdolnatelepen található. Tápiószecső kiemelkedő jelentőségű emléke még az a számos feszület, amelyeket magánemberek, tápiószecsői lakosok emeltettek a település különböző pontjain.
Közlekedés
A nagyközségen halad át a 31-es számú főútvonal, de a környező települések irányából alsóbbrendű utakon is megközelíthető. Tápiószecső vasúton a 120/a Budapest-Újszász-Szolnok szárnyvonalon, valamint menetrend szerint közlekedő autóbusszal érhető el. A vasútállomáson P+R parkoló áll az utazók rendelkezésére. A település közútjai részben szilárd burkolattal rendelkeznek, gépjárművel minden lakóterület elérhető.
Lakossági szolgáltatások
Az alapszintű szolgáltatások a lakosság rendelkezésére állnak. A villany-, gáz-, víz- és szennyvízhálózat nagymértékben kiépített, a legtöbb mobil- és kábelszolgáltató elérhető. A hulladékszállítást illetően a gödöllői központú térségi rendszerhez csatlakozik a nagyközség. A háztartási, csomagolási és zöldhulladék rendszeres szállítása biztosított. A településen postahivatal működik, és számos szolgáltató csomagautomatája is rendelkezésre áll. Az alapvető banki műveletek (pénzfelvétel, telefontöltés, egyenleg lekérdezés) lehetőségét bankautomata biztosítja.
Egészségügy
A betegellátás két felnőtt háziorvosi körzetben, és egy gyermekorvosi körzetben történik. A háziorvos mellett védőnői szolgálat és labor is működik, valamint fogászati ellátás is biztosított. A településen gyógyszertár is található.
Nevelés, oktatás
A gyermekek nevelése egy óvodai körzetben három tagóvodával, oktatásuk általános - és alapfokú művészeti iskola keretében biztosított. Az iskola alsó és felső tagozata két külön telephelyen működik, ahol mindkét esetben jól felszerelt tornacsarnok is található. Az alsó tagozatos iskola területén műfüves focipálya is helyet kapott.
Szociális szolgáltatások
Az idős korosztály részére nappali ellátást biztosító idősek klubja, valamint házi segítségnyújtás vehető igénybe. Lakóhely függvényében tanyagondnoki szolgáltatás is biztosított. A településen családsegítő- és gyermekjóléti szolgálat is működik.
Konyha
A közétkeztetési feladatot a településen működő központi konyha látja el, amely korszerű táplálkozási irányelvek figyelembevételével biztosítja az egészséges táplálkozást az óvodás és iskolás gyermekek, az időskorúak, valamint a szociálisan rászorulók számára.
Kultúra, szórakozás
A közművelődést a Kós Károly Művelődési Központ és Könyvtár szolgálja egyre növekvő számú előadással és rendezvénnyel, könyvtárában igényes, színes kínálattal. A településen számottevő a civil társadalom szerepe. Az önszerveződő közösségek, civil szervezetek, művészeti csoportok tevékenyen részt vesznek Tápiószecső kulturális életében. Nagy hagyománynak örvend, és kiemelkedő jelentőségű a Szecsői Ürgés Fesztivál, amely minden év augusztusának első hetében színházzal, mozival, fellépőkkel, főzőversennyel, kézműves és termelői standokkal várja az érdeklődőket. Vásár Az elmúlt években Tápiószecsőn is sikerrel járt a vásárlót a termelővel közvetlenül összekötő kezdeményezés. A Tápiószecsői Termelői és Kézműves Vásár havonta egy alkalommal kerül megrendezésre.
Sport
A helyi sportélet két reprezentánsa a labdarúgás és az atlétika. A labdarúgó egyesület korosztályos csapatai számos bajnokságban vesznek részt. A minden év szeptemberében megrendezésre kerülő Szecsői futónap pedig széles körben ismert, népszerű összejövetel, amelyre az ország több pontjáról érkeznek a futás "szerelmesei".